Staub - garnek brytfanna żeliwna czarna 0,4 l 12 cm
Żeliwny garnek typu brytfanna z powłoką ceramiczną francuskiej marki Staub to uniwersalne, najwyższej jakości naczynie stworzone do pieczenia, duszenia i gotowania potraw. Brytfanna jest kompatybilna z każdym rodzajem kuchenki, również z indukcyjną.
Do garnka dołączona jest pokrywka, której płaska konstrukcja z wypustkami sprzyja lepszej cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie zwiększa wilgotność potrawy.
Brytfanna żeliwna luksusowej marki Staub ma średnicę 12 cm, a jej pojemność wynosi 0,4 l. Produkt dostępny jest w kolorze czarnym.
Cyrkulacja pary w garnku Staub jest bardziej efektywna niż w normalnym garnku.
Warstwy żeliwnych garnków i brytfann Staub:
1. Wewnętrzna podwójna warstwa matowej emalii
2. Żeliwo
3. Zewnętrzna podwójna warstwa kolorowej emalii
Zastosowanie wewnątrz matowej emalii to:
- zwiększona odpornośc na zmiany temperatury, porysowanie i ułatwiona pielęgnacja
- lepsze właściwości gotowania, pieczenia i karmelizowania
- posiada właściwości nieprzywierające i nie wymaga czynności sezonowania
- łatwiejsze czyszczenie
Najczęściej zadawane pytania dotyczące brytfanny żeliwnej Staub:
-
Co można przyrządzać w naczyniu żeliwnym Staub?
Z uwagi na stosunkowo niewielką pojemność, w garnkach tej marki można zapiekać, dusić lub gotować przystawki i zakąski, zapiekanki dla jednej osoby, a także przyrządzać deser - crème brûlée. Reprezentacyjny wygląd naczynia sprawia, że można użyć go do serwowania potraw na stół.
-
Jak przygotować garnek żeliwny do użytkowania?
Przed pierwszym użyciem brytfannę z żeliwa należy umyć w gorącej wodzie za pomocą gąbki, ale bez użycia detergentów. Po osuszeniu naczynia np. ręcznikiem papierowym, nacieramy go odrobiną oleju jadalnego, margaryną lub masłem.
-
Jak dbać o brytfannę żeliwną?
Garnki tego typu nadają się wyłącznie do mycia ręcznego. Środki chemiczne używane w zmywarce mogą zniszczyć powłokę ochronną naczynia. Po osuszeniu garnka warto nasmarować go tłuszczem jadalnym, co pozwoli zakonserwować naczynie do następnego użycia.
-
Czego nie robić z garnkiem żeliwnym?
Naczynia żeliwnego nie można myć płynami do naczyń ani innymi detergentami, ponieważ substancje chemiczne w nich zawarte mogą uszkodzić warstwę ochronną. Nie należy również wlewać zimnej wody lub innych płynów do rozgrzanego garnka. Aby uniknąć pojawienia się rdzy, garnki z pokrywkami trzeba przechowywać w szafie osobno - chodzi o to, aby naczynia nie były hermetycznie zamknięte. Garnki żeliwne marki Staub nie powinny być stosowane do przechowywania żywności w lodówce. Nie nadają się także do używania w mikrofalówkach.
-
Jakie są symptomy uszkodzenia żeliwnego naczynia?
Niewłaściwa konserwacja i użytkowanie garnka może powodować:
- zszarzenie ścianek i dna garnka - oznaka wypłukania tłuszczu konserwującego naczynie
- rdzawienie brytfanny - naturalna powłoka ochronna garnka została usunięta lub zbyt długo przechowywano jedzenie w naczyniu
- przywieranie jedzenia - oznacza, że naczynie jest zbyt suche
- czarne plamy na gąbce do mycia i osuszenia garnka - powłoka ochronna została spłukana